Hashable

Terminas naudojamas įvairiose kalbose, tačiau visose gaubia vienodas kiekis mistikos.

Kodėl parašius:

d[[1, 2, 3]] = "test"

arba

key = [1, 2, 3]
d[key] = "test"

Gauname piktą errorą TypeError: unhashable type: 'list'

Tačiau pakeitus kodą į:

key = (1, 2, 3)
d[key] = "test"

Viskas veikia kuo puikiausiai? Dažniausiai tokios situacijos kyla norint panaudoti kompleksinį žodyno raktą. Rečiau - kai bandome serializuoti objektą (cache, multiprocessing, pickle). Ši klaida gali įvaryti į neviltį.

Taigi kaip šios klaidos išvengti? Vienas būdas, tai tiesiog įsiminti tipus kurie yra hashable: int, str, float, bool, ... t.y. visi baziniai + tuple, ir klasių objektai, kurios sudarytos iš hashable tipų.

Kitas būdas - suvokti esmę. Hash operacija duotą kintamąjį paverčia unikaliu id. Turint id sąrašą ir turint konkretų id, galima lengvai surasti bei įterpti naują elementą į žodyną.

Tačiau, reikia užtikrinti, kad raktiniai laukai niekados nesikeis. Priešingu atveju, po kiekvieno pakeitimo, mums reiktų perskaičiuoti visą žodyną.

Tarkime turime tokį kodą:

d = {"a": 1, "b": 2, "c": 3}

Ir bandytume atlikti tokį triuką:

for k, v in d.items():
    k = k + "d"


for k, v in d.items():
    v = 4

Mums gautūsi šnipštas. Kodėl? Nes mes gauname tiesiog keyir valuekopijas, su jomis galime daryti ką nori - nieks nuo to nepasikeis.

O jeigu:

d = {"a": [1, 2, 3], "b": [3, 4, 5], "c": [5, 6, 7]}

for k, v in d.items():
    v.append(4)

staiga reikšmių keitimas pradėjo veikti! Taip yra todėl, kad list tipo nekopijuoja, o duoda nuorodą į jį. Jeigu leistume listtipą kaip po raktinį lauką, lygiai tas pats likimas nutiktų ir jam.

Turbūt neaišku, o kodėl tada tuple veikia? Šis tipas nors ir ganėtinai panašus, tačiau turi vieną išskirtinę savybę - mes negalime pridėti, atimti, ar keisti jo elementų. Tai tampa esminiu veiksniu leidžiančiu jį naudoti.

O kas jeigu į tuple sudėsime non-hashable kintamuosius? Tokiu atveju ir pats tuple tokiu pataps ir mes jo nebegalėsime naudoti kaip raktinio lauko

python

Šarūnas Navickas

http://griaustinis.lt

Ilgalaikis programavimo entuziastas. Šiuo metu Python/Scala developeris Adform Kaunas. Domiuosi įvairiais apsimokančiais, metaeuristiniais algoritmais, bei apskritai viskuo, kas leidžia kompiuterį paversti bent šiek tiek protingu

blog comments powered by Disqus